Home Obec Jahodná
Obec Jahodná PDF Tlačiť E-mail

Názov reštaurácie Alba Régia s obcou Jahodná súvisí už niekoľko desaťročí.

Obec Jahodná sa nachádza pri severo-východnej hranici okresu Dunajská Streda, necelých 10km od okresného mesta. Existuje len málo hodnoverných informácií o pôvode názvu obce. Traduje sa, že okolo roku 1460 poľovali v okolitých lesoch vojaci kráľa Mateja a keď oddychovali na čistinke, dievčatá z blízkej osady im ponúkli čerstvo nazbierané jahody. Možno práve títo vojaci dali nevedomky osade, v chotári ktorej rástlo veľa jahôd, názov Eperjes (eper-jahoda).

Osada bola pôvodne na pravom brehu Malého Dunaja. Prvá písomná zmienka o existencii obce pochádza z roku 1552. Portálny súpis z roku 1553 uvádza, že  v tom čase mali v obci po 5 port Andrej Báthory a páni z Červeného kameňa. V dokumente sa ďalej píše, že v obci sa nachádzalo 10 obývaných, 6 neobývaných a 3 železiarske pozemky. Začiatkom 17. storočia bola obec majetkom vdovy po Michalovi Thurzovi, v roku 1640 sa dostala do vlastníctva Esterházyovcov. Pravdepodobne práve v tejto dobe sa osada začala rozširovať aj na ľavý breh, pretože  kaštieľ panstva stál v susednej obci - v Tomášikove.

Esterházyovci dali v roku 1747 v obci postaviť rímsko-katolícky kostol v barokovom štýle. Kostol,  ktorý je najstaršou verejnou budovou v obci, dostal meno apoštolov sv. Petra a Pavla podľa dňa jeho vysvätenia v roku 1750. V roku 1877 zachvátil obec  obrovský  požiar. Zničil nielen strechu kostola, ale aj vežu a organ a zároveň sa pri ňom poškodili zvony. Do súčasnej podoby bol kostol prestavaný v roku 1882 a dodnes je ozdobou obce. Obec bola kedysi známa najmä vďaka mlynárstvu. Z jedenástich mlynov, v ktorých sa mlelo obilie zo širokého okolia, sa bohužiaľ zachovali len dva. Posledný miestny mlynár Vojtech Takács však svoj mlyn v roku 1972 predal Slovenskému Národnému Múzeu v Martine a ako technická  pamiatka sa v obci teda zachoval len jeden mlyn. Na konci 19. storočia ho dal postaviť Boldizsár Renczés, no keď mlyn v roku 1920 vyhorel, odkúpil ho panský lesník István Nagy. Ten ho v roku 1931 prerobil na vodnú pílu. Pomocou rôznych zariadení vyrábal v mlyne elektrickú energiu, ktorá nielen značne urýchlila pílenie, ale aj umožnila osvetlenie verejných budov v obci. Po jeho smrti sa mlyn dostal do správy Žitnoostrovského múzea. Jahodná poskytuje bohaté možnosti rekreácie a vodných športov, vďaka čomu ju od konca 50-tych rokov vyhľadáva čoraz viac návštevníkov. Okolie Malého Dunaja je rajom vodných turistov, na svoje si prídu rybári aj plavci. Najmä časť Malého Dunaja pod vodnými mlynmi, kde bola v 70-tych rokoch vybudovaná chatová osada, sa teší veľkej obľube.

Reštaurácia bola v minulosti využívaná len sezónne. Dnes je v prevádzke počas celého roka. Využívajú ju nielen člnkári počas splavu, ale aj domáci a zahraniční turisti, ktorí sa tu znova radi vracajú. Konajú sa tu rôzne školenia, pracovné porady, svadby, jubileá, párty a grilovačky.

V susedstve sa nachádza novopostavený krásny penzión, a taktiež stanový tábor. V blízkosti  Alba Régie sa nachádza množstvo súkromných chatiek, ktorých majitelia sa tu počas víkendov pravidelne schádzajú a dotvárajú tak rodinnú atmosféru celej reštaurácie.

Alba Régia má aj svoj rybársky klub, ktorý sa drží hesla "CHYŤ a PUSŤ" a každoročne sa vyhlasuje "Kráľ Dunaja" - najlepší rybár. Pri reštaurácii sa nachádza prístavisko, požičovňa člnov, detské ihrisko, možnosť kúpania. V blízkosti sa nachádzajú termálne kúpaliská (Topoľníky, Veľký Meder, Diakovce,...).

Otváracia doba je počas týždňa od 09:00 - 22:00 a počas víkendu od 09:00 - 24:00.

Radi Vás uvítame.